Саме y Новий рік хочеться вірити, що казковий світ, зображений на листівках, існує насправді, і якась його частинка входить в наш будинок разом з ними. Та і не настільки стара привітальна листівка, щоб перетворюватися на анахронізм - якихось років сто п'ятдесят, може, двісті. Тому, що з приводу появи на світ першої листівки дотепер немає єдиної думки.
Так, за однією з версій, перша листівка з'явилася в Англії в 1794 році. Якийсь художник Добсон у вигляді поздоровлення зі святом відправив своєму другові картинку із зображенням сімейства навколо ялинки. Другові це сподобалося, і наступного року Добсон виготовив декілька десятків подібних карток і розіслав їх всім своїм знайомим.
Батьківщиною листівки вважається Англія і це є безсумнівним фактом. А от чи є ця версія правдоподібною, загалом, не так вже важливо, поза сумнівом тільки, що перша поштова листівка з'явилася з нагоди Різдва, а не якого-небудь іншого свята. І сьогодні різдвяні і новорічні листівки, мабуть, користуються найбільшою популярністю серед усіх поштових карток.
До середини 1860-х років листівки були виключно ручної роботи. Кожна з них була створена в унікальному стилі, мала свій шарм і нагадувала картину. Настільки кропітка, майже ювелірна робота змушувала художників шукати різноманітні, деколи неймовірні, способи виготовлення листівок. Для оздоблення використовувалося пір'я, волосся, засушені квіти, бісер, шовк та інші незвичні матеріали.
Однією з найзнаменитіших вітальних листівок цього часу вважають подарунок художника Джона Горслі (John Calcott Horsley) своєму другові серу Генрі Коулу (Henry Cole), якого він в 1840 році вирішив привітати з Різдвом оригінальним способом. На малюнку розміром 12х7 см він зобразив друга з сім'єю, які сидять за різдвяним столом, а по боках він розташував картинки, що нагадували про милосердя та благодійність цієї англійської родини. Зображення доповнювало надзвичайно популярне нині побажання "A Merry Christmas and A Happy New Year to you!".
Листівка мала надзвичайно велику популярність серед родичів, друзів та знайомих Коулів. Це наштовхнуло на думку, що подібні листівки, якщо їх продавати всім бажаючим, можуть принести непоганий прибуток. Так 9 грудня 1842 року вийшла в світ перша серія вітальних різдвяних листівок, яка складала біля тисячі копій. За кожну з них родина сера Генрі Коула отримала по шилінгу – в той час це були дуже великі гроші. Проте сім'я вважала, що цікавість людей до різдвяних листівок – це всього лиш тимчасова мода, а не постійний бізнес. Тут вони якраз і помилялися.
На сьогодні в світі з тисячі листівок Коулів збереглося всього 12. Одна з них була продана недавно на торгах у графстві Уілтшир в Англії аукціонним домом Henry Aldridge & Sons за 22 тисячі фунтів стерлінгів. (Уявіть собі, це вартість однокімнатної квартири в Чернівцях.)
З другої половині XIX століття вітальні листівки починають друкуватися в багатьох європейських країнах. Їхня кількість вже обчислюється мільйонами. Нині щорічно більше 2 млрд. листівок посилаються напередодні Різдвяних свят.
Що ж стосується сучасних листівок, то вони нагадують книжки для дітей - яскраві фарби, якісний друк, зображення наче з казки. Серед сюжетів популярними є новорічні композиції з ялинок, шампанського та келихів, Дідів Морозів та їхніх супутниць, зимових пейзажів та всього іншого, що відповідає тематиці свята. Є також суто релігійні різдвяні сюжети, як весело-святкові, так і виконані у більш стриманому стилі. Цьогорічною особливістю листівок є золотий і срібний друк, котрий надає листівкам святкового і "дорогого" вигляду.
Незважаючи на розвиток інформаційних технологій та нових засобів спілкування, святкова листівка залишається для багатьох неодмінним святковим атрибутом та виявом любові й поваги. Хоча, віртуальну листівку переслати по електронній пошті значно легше, а все ж таки справжня листівка з картону є теплішою та милішою серцю. А втім, чи будемо ми в майбутньому поздоровляти своїх близьких за допомогою традиційної пошти або новітніх технічних засобів - не так вже, власне, і важливо. Важливо те, що ми завжди бажатимемо їм щастя і сподіватимемося, що наші побажання збудуться.
|